Karta rowerowa
Szanowni Państwo Rodzice,
Drodzy Uczniowie,
zgodnie z nowymi przepisami z 01.01.2022, szkoła umożliwia uzyskanie karty rowerowej uczniom powyżej 10 r.ż. /w dniu egzaminu teoretycznego uczeń musi mieć ukończone 10 lat/.
Informujemy, że w klasie IV na zajęciach techniki, realizowane są treści z zakresu zajęć technicznych, które nie uwzględnią treści wychowania komunikacyjnego. Zajęcia z wychowania komunikacyjnego, które przygotowują do zdania karty rowerowej odbywają się w klasie V.
Związku ze zmianą przepisów, informujemy, że szkoła podjęła działania umożliwiające jak najszybsze uzyskanie karty rowerowej w roku szkolnym 2023/2024, jednak ze względu na obecny program nauczania w klasie IV nauczyciel techniki jest wstanie przedstawić wymagania na kartę rowerową oraz zaproponować pomoc chętnym dzieciom i ich rodzicom do zdania karty rowerowej jeszcze w klasie IV.
Na stronie szkoły utworzona będzie specjalna podstrona- tam będziemy umieszczać ważne informacje dla chętnych, zamieścimy przykładowe testy oraz informacje gdzie szukać testów i przede wszystkim co obowiązuję na karacie rowerowej.
Dzięki temu chętni uczniowie, z pomocą rodziców będą mogły doskonalić swoją wiedzę i umiejętności z wychowania komunikacyjnego.
KARTA ROWEROWA - EGZAMIN:
Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części - teoretycznej oraz praktycznej.
Podczas części teoretycznej uczeń musi odpowiedzieć na 25 pytań, których zakres obejmuje wiedzę ogólną z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz wyposażenia roweru.
Część praktyczna ma sprawdzić, czy kandydat do otrzymania karty rowerowej potrafi wykonać podstawowe manewry na rowerze. Ta część egzaminu składa się z następujących etapów:
przygotowanie roweru do jazdy,
jazda rowerem na wprost - ruch prawostronny,
reagowanie na znaki drogowe,
zmiana pasa ruchu,
ósemka- pierwszy przejazd techniczny bez podpórek i bez najeżdżania na linie,
ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym,
slalom (odległość między pachołkami równa jest długości roweru),
hamowanie w polu końcowym.
Aby zdać egzamin, należy poprawnie odpowiedzieć na minimum 80% pytań (uczeń musi poprawnie odpowiedzieć na 20 pytań) oraz poprawnie wykonać minimum 90% zadań praktycznych.
Część teoretyczna egzaminu trwa 35 minut - czas ten może zostać wydłużony dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Czas egzaminu praktycznego zależy od osoby, która go przeprowadza.
Część praktyczna odbędzie się w czerwcu, o konkretnej dacie zostaniecie Państwo poinformowani 7 dni przed egzaminem. Część teoretyczna natomiast odbędzie się pod koniec maja.
Bardzo proszę o pisemną deklarację udziału w egzaminie teoretycznym i praktycznym do 01.04.2022r. do nauczyciela techniki - Angeliny Klimkiewicz-Jajszczyk.
Materiały do ćwiczeń:
Ogólne informacje:
https://liblink.pl/CEun4tHWRj
https://liblink.pl/vmXngFtj1H
https://liblink.pl/iFcr7GjTuN
https://liblink.pl/yq5JZnKb9B
Znaki drogowe:
https://liblink.pl/3FUqUQ4B5g
https://liblink.pl/ZpnomnHppE
https://liblink.pl/1D1cU5EJnm
https://liblink.pl/smmiW1n1qZ
https://liblink.pl/kb7wL7lruy
Przykładowe testy na kartę rowerową:
https://liblink.pl/Qfs75FhH1l
https://liblink.pl/j4yMNe6RA9
YouTube:
https://liblink.pl/nZy755kCIW
https://liblink.pl/te2z7oGT1K
https://liblink.pl/MWRkeBoF4s
https://liblink.pl/pGwzmkui4C
https://liblink.pl/A19e36NmZp
https://liblink.pl/UyX4aCc7Rp
Polecam również grę na telefon: Bezpieczny przejazd - wyzwanie oraz Znaki drogowe w Polsce - quiz o regułach ruchu.