Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Laboratoria Przyszłości skupiają się na wyposażeniu, które służy przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, wspiera proces dydaktyczny i czyni go bardziej interdyscyplinarnym.

Celem programu jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) z założeniem tzw. slojdu (slöjd) - uczniowie od najmłodszych lat są zaznajamiani poprzez prace ręczne z umiejętnościami manualnymi.

Uczniowie będą mogli eksperymentować i zdobywać praktyczne umiejętności przydatne później szczególnie
w dziedzinach inżynieryjnych. Zapoznają się z technikami pracy projektowej potrzebnymi np. w pracy biurowej czy w prowadzeniu własnego biznesu.

Będą mogli także posługiwać się nowoczesnymi narzędziami, takimi jak drukarki 3D, które staną się w przyszłości naturalnym środowiskiem pracy.

Katalog wyposażenia laboratorum podzielony jest na:

- elementy wyposażenia podstawowego (które szkoły muszą zakupić)

- elementy wyposażenia dodatkowego (które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną).

Wyposażenie to może być dostępne dla uczniów na każdym przedmiocie, ale też na zajęciach pozalekcyjnych (np. kółkach zainteresowań).

Szkoła zakupiła w ramach programu następujące wyposażenie

Wyposażenie podstawowe

szt.

Laptop

Filament

4

Drukarka 3D wraz z akcesoriami

5

Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami

Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem

1

Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami

Statyw z akcesoriami

Mikroport z akcesoriami

Oświetlenie do realizacji nagrań

Mikrofon kierunkowy z akcesoriami

Gimbal

Aparat fotograficzny z akcesoriami

1

Wyposażenie  stanowisk do pracy narzędziowej / technicznej

Krzesła

80

Szafa pancerna

Szafa na narzędzia

3

Stolik – szafka

5

Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki

Wizualizer z przystawką do mikroskopu

Zestaw robotyki podstawowy 26 uczniów łącznie

26

Zestaw robotyki zaawansowany (24 uczniów)

2

Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku

Mikrofon na statywie

3

Mikser do mikrofonów

Mikrofon bezprzewodowy

6

Zestaw bezprzewodowy  z czterema mikrofonami doręczonymi

2

Zestaw bezprzewodowy  z dwoma mikrofonami krawatowymi

Zestaw głośnikowy

Mikrofony nagłowne zestaw

Środki ochrony indywidualnej

Apteczka ścienna

30

Instrukcje BHP

12

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Laboratoriach Przyszłości: https://youtu.be/bY7JTuDc6D0

Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stroniehttps://www.gov.pl/web/laboratoria

ZAJĘCIA REALIZOWANE W RAMACH LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

październik - czerwiec 2023

#laboratoriaprzyszłości

Dokumentowanie aparatem fotograficznym imprez, konkursów, uroczystości, wydarzeń szkolnych i pozaszkolnych.

Nasza szkoła wykorzystuje sprzęt otrzymany w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Aparat fotograficzny do dokumentowania imprez i uroczystości szkolnych ale również do  dokumentowania wydarzeń pozaszkolnych. Sprzęt ten  pozwala na bieżąco umieszczać, nasze sukcesy na stronie internetowej szkoły. Fotografia pozwala na  utrwalenia wyjatkowych momentów, wydarzeń i zjawisk, rejestracji obrazów o niezwykłej sile wyrazu. Jest szansą zobaczenia fragmentu rzeczywistości niemożliwego do uchwycenia samym zmysłem wzroku. Często powoduje wzruszenia i zatrzymuje na chwilę czas, zmieniając nasze życie. Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego w zwykłym lub niezwykłym miejscu. Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym, jak to chcemy zobaczyć. A efekt końcowy często zachwyca. Wracamy do tych chwil zatrzymanych w kadrze przez całe życie.

październik - styczeń 2023
#laboratoriaprzyszłości
Klocki konstrukcyjne LEGO MINDSTORMS.

W ramach Labolatorium Przyszłości uczniowie pracowali z klockami konstrukcyjnymi MIDSTORMS. Zestaw zawiera prawie 1000 elementów, w tym inteligentny element Hub, 4 średnie silniki oraz czujniki koloru i odległości, a do tego podzielony na sekcje interfejs. Oprócz podstawowych modeli uczniowie   budowali własne robotyczne zabawki. Zestaw "Wynalazca Robotów" jest nowym etapem rozwoju dla wszystkich fanów LEGO BOOST oraz uczniów lubiących budować z LEGO.W komplecie znalazł się łatwy do zamontowania akumulator, co pozwala rozpocząć zabawę bez gorączkowego poszukiwania baterii.
Bezpłatna aplikacja programistyczna LEGO MINDSTORMS Robot Inventor ma interfejs oparty na języku Scratch. Uczniowie znajdują w niej cyfrowe instrukcje budowania i ponad 50 ćwiczeń do wykonania z użyciem zbudowanych modeli, a bardziej zaawansowani mogą  spróbować swoich sił, programując w języku Python.

wrzesień - styczeń 2023
Wykorzystanie apteczek pierwszej pomocy

Zakupione apteczki pierwszej pomocy  zostały zamontowane w pracowniach szkolnych i mają być wykorzystane na bieżąco w celu udzielania nagłej pomocy. Wyposażenie apteczki: plaster, bandaż z kompresem, chusta opatrunkowa, kompres na rany ,bandaż elastyczny, chusteczki nasączone, rękawiczki jednorazowe, instrukcja „Pierwsza pomoc przedmedyczna”.

wrzesień - grudzień 2022
Wykorzystanie drukarek 3D - Adventurer 4  na zajęciach lekcyjnych

Drukarki 3D do szkół stanowią bardzo praktyczne, ciekawe, a przede wszystkim nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na kreatywne prowadzenie zajęć lekcyjnych. Na zajęciach w naszej szkole już od września drukowaliśmy  gotowe i własne projekty.