KLAUZULA INFORMACYJNA

Twoje dane - Twoja sprawa

Ogólnopolski Program Edukacyjny Urzędu Ochrony Danych Osobowych

"TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA"

Podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli oraz edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie, to główne cele ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Program „Twoje dane – Twoja sprawa…” kierowany jest do tych, którzy uważają, że odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych umożliwi dzieciom i młodzieży odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Jest on realizowany nieprzerwanie od 2009 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Przypadające co roku 28 stycznia święto Dnia Ochrony Danych Osobowych zostało ustanowione dla upamiętnienia rocznicy otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy – najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, kompleksowo regulującego zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Jednocześnie zwraca on uwagę nas wszystkich na kwestie związane z prawem do prywatności.

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w  programie. W tym celu powstała  szkolna grupa KODO - Koło Ochrony Danych Osobowych, która realizuje szereg działań na terenie szkoły, mających  na celu uświadamianie  kolegów i koleżanki, jak bardzo  są to dla nich ważne zagadnienia.

Koordynatorem programu jest p. Anna Janik nauczyciel informatyki. Nauczyciele z naszej szkoły realizują zagadnienia ochrony danych na zajęciach lekcyjnych i godzinach wychowawczych. A w naszej placówce bardzo dużą wagę przywiązuje się do ochrony danych uczniów, rodziców i nauczycieli.

W tym roku szkolnym przypada X edycja Ogólnopolskiego Programu "Twoje dane - Twoja sprawa", w której bierze udział tak wiele placówek edukacyjnych. Warto wspierać tak ważne inicjatywy i wiedzieć chociażby, czego dotyczy RODO, o którym mówią wszyscy. Warto wiedzieć, jakie mamy prawa i czego nie powinniśmy robić. Bycie świadomym daje duże korzyści, a pomagać innym jeszcze większe.

Opublikowała Anna Janik