1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca. W ten sposób oddawany jest hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę, stawiając opór sowietyzacji ojczyzny i podporządkowaniu jej ZSRR.
Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Byli jak wilki – silni, niezależni, wolni. Mieszkali w lasach i prowadzili walkę o wolną Polskę. Historia Żołnierzy Niezłomnych była historią zakazaną przez kilkadziesiąt lat. Dopiero jednak po przełomie w 1989 r. było możliwe podjęcie badań naukowych i pełne ujawnienie skrywanej do tej pory prawdy historycznej.
Liczbę członków podziemia antykomunistycznego określa się na ok.120-180 tysięcy.
Najsłynniejsi żołnierze wyklęci:
Inka – Danuta Siedzikówna,
Witold – Witold Pilecki,
Lalek – Józef Franczak,
Pług – Łukasz Ciepliński,
Zygmunt – Zygmunt Błażejewicz,
Orlik – Marian Bernaciak,
Młot – Władysław Łukasiuk,
Łupaszka – Zygmunt Szendzielarz,
Zapora – Hieronim Dekutowski.
Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się odnajdywaniem, rozpoznawaniem i pochówkiem tych, którzy na wieki mieli pozostać nieodnalezieni , nierozpoznani i zapomnieni. Poniżej umieszczony jest link do strony, na której można sprawdzić, którzy bohaterowie zostali zidentyfikowani, a pamięć o nich przywrócona państwu polskiemu i ich rodzinom.
„Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”
Opublikowała Anna Janik