14 lutego Walentynki
14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki przygotowane przez Samorządy klas I-III i IV-VIII. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali stoiska walentynkwe, gdzie można było kupić przepyszne słodycze oraz różne gadżety walentynkowe. Również na I piętrze była wystawiona skrzynia walentynkowa, do której bardzo chętnie wszyscy wrzucali zakupione lub własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe. Samorząd klas I-III w świetlicy szkolnej zorganizował konkurs na najciekawszą walentynkę. Wkrótce poznamy wyniki.
Zwyczaje i tradycje walentynkowe
- W USA prezentami bdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią. Może to być kolega, koleżanka, przyjaciel, nauczyciel czy babcia. Najpopularniejszym prezentem są bombonierki w kształcie serca lub czerwone róże.
- W Wielkiej Brytanii dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły do sąsiednich domów, śpiewając piosenki o miłości. Ich głównym motywem było hasło „Dzień dobry, Walenty”.
- W Japonii upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale również znajomym. W Walentynki obdarowują jedynie kobiety, a głównym prezentem są czekoladki.
- We Francji Święto Zakochanych jest świętem narodowym i jest bardzo hucznie obchodzone. Zamiast czekoladek wysyła się bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru.
- W Czechach święto to obchodzi się dwa razy w roku. Wtedy największe tłumy zakochanych możemy znaleźć na Moście Karola w Pradze. Wieszają oni kłódki, będące symbolem ich miłości.
- W Danii popularnym zwyczajem jest wysyłanie gaekkebrev – zabawnego listu, pisanego samodzielnie przez panów, często rymem, lecz bez podpisu. Dziewczyna, która odgadnie imię autora zostanie obdarowana dodatkowymi słodkościami na Wielkanoc.
- W Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
Ciekawostki
- W Anglii zachowały się dwie najstarsze Walentynki. Jedna z nich to miłosny poemat napisany w 1415 roku przez księcia Orleanu, Karola. Książę był wtedy więźniem londyńskiej Tower i napisał wiersz do żony. Obecnie poemat ten jest częścią zbioru rękopisów Biblioteki Brytyjskiej.
- Kartki walentynkowe zaczęto produkować w 1848 roku w USA. Firmę założyła kobieta – Esther Howland.
- Najdroższa kartka walentynkowa była wykonana ze złota. Zdobiło ją serce z diamentów, szafirów i brylantów. Był to walentynkowy prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas.