Angielskie święta
Jak wyglądają angielskie święta? Mogliśmy się dowiedzieć oglądając wystawę przygotowana przez nauczycieli p. Annę Gaj i p. Joannę Borowczyk. Prace uczniów umożliwiały poznanie zwyczajów i tradycji świąt Bożego Narodzenia. Wystawa w szerokim zakresie akcentowała takie elementy świąteczne, które nie sa znane w naszej tradycji. Mogliśmy porównać zwyczaje polskie i angielskie. A oto kilka z nich.
Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś słowo Christmas. Wywodzi się ono z języka staroangielskiego i oznacza Mszę Chrystusa. Święta Bożego Narodzenia w Anglii rozpoczynają się 25 grudnia. Anglicy nie obchodzą Wigilii, ale za to celebrują Dzień Pudełek, czyli tak zwany Boxing Day, który przypada na 26 grudnia. Zwyczaj ten pochodzi ze średniowiecza, kiedy to kościół rozdawał ludziom biednym pieniądze, pochodzące ze skarbonek. Zwyczaj przekazywania drobnych pieniędzy jest praktykowany do dzisiaj. Prezenty wkłada się do wcześnie przygotowanych dużych skarpet. Anglicy często zostawiają także kieliszek alkoholu dla Św. Mikołaja i marchewkę dla renifera.
W Anglii otwieranie prezentów trwa cały dzień, a każdy zostawiony przez Św. Mikołaja prezent jest odpowiednio celebrowany przez obdarowanego. Każdy z podarków odpakowywany jest indywidualnie, a zgromadzeni wokół domownicy wydają tylko głośne „oh” i „ach”. Po rozpakowaniu kilku prezentów jest wyznaczona przerwa na herbatę.
W Boże Narodzenie, Anglicy spożywają posiłek w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli. W przeciwieństwie do polskiej wieczerzy, domownicy zasiadają do stołu w okolicach godziny dwunastej. Wśród potraw nie może zabraknąć indyka nadziewanego różnymi warzywami. Samo pieczenie indyka zajmuje gospodarzom około 4 godzin. Towarzyszą mu również kiełbasy zawijane w boczek. Na deser przygotowywany jest słynny pudding. Oprócz puddingu, na stole goszczą także babeczki nadziewane bakaliami.
Na całym niemal świecie znajdą się wspólne elementy świąteczne w postaci udekorowanej choinki oraz kolorowych lampek. Na wyspach brytyjskich, dodatkowymi ozdobami są kartki wieszane na sznurach oraz łańcuchy choinkowena ścianach. Domy angielskie w tym okresie są dosyć mocno ustrojone, a przyjaciele wysyłają sobie mnóstwo kartek z życzeniami.
W Anglii niestety brakuje tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego, domownicy rozrywają między sobą Christmas Crakers, czyli ozdobne papierowe 'cukierki'. Zazwyczaj rozrywane są one przez dwie osoby, a rozdarcie charakteryzuje się głośnym wybuchem. Spowodowane jest to umieszczeniem delikatnego środka chemicznego, który uaktywnia się podczas niszczenia opakowania. Wnętrze cukierka wypełnione jest małymi niespodziankami w postaci maleńkiej kostki do gry, czy wróżby, które rozluźniają atmosferę przy stole.
Każdy ma swoje zwyczaje i tradycje:).
Opublikowała Anna Janik