Klasa 2b w fabryce artystycznych bombek
Choinka – myśli wielu ludzi na całym świecie zaprzątuje to małe, zielone drzewko. Gdy przez wieki zmieniały się obyczaje, zwyczaj przystrajania choinki kolorowymi bombkami pozostał do dziś. Ale dawniej drzewko przystrajano ozdobami wykonanymi własnoręcznie, często ze słomy i papieru. Wykorzystywano jabłka, orzechy i cukierki.
Pierwsze bombki choinkowe powstały w dziewiętnastym wieku w Niemczech. Takie bombki były także nawet tańsze od ozdób z orzechów i jabłek. Legenda mówi, że pewien biedny rzemieślnik nie mógł pozwolić sobie na ozdobienie choinki orzechami i jabłkami, więc wydmuchał ozdoby ze szkła.
W ten sposób powstały piękne ozdoby choinkowe, które spodobały się wielu osobom. Zainteresowanie tymi ozdobami było tak duże, że przyniosło duże dochody temu rzemieślnikowi, który wkrótce stał się bardzo bogaty. W ten sposób narodziła się tradycja bombek. Z czasem oczywiście zaczęto produkować bombki o różnych kształtach, nie tylko okrągłych, ale to właśnie okrągłe bombki uważane są za najbardziej tradycyjne.
Klasa 2b wraz z wychowawcą Panią Izabelą Jagodzińską odwiedziła Fabrykę Bombek "Szkło - Dekor"w Piotrkowie Trybunalskim. Fabrykę z tradycjami, która słynie z artystycznych, szklanych wyrobów choinkowych. Każdy produkt wykonany jest ręcznie, według starych, tradycyjnych metod.
Celem tej wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Klasa 2b poznała proces tworzenia ozdób szklanych od procesu wydmuchiwania po srebrzenie i malowanie. I to właśnie ozdabianie elementów szklanych wzbudziło największe zainteresowanie.
Uczniowie wraz z wychowawcą wzięli udział w warsztatach plastycznych, których celem było samodzielne ozdobienie wybranej bombki. Każdy był bardzo kreatywny, wytrwały i cierpliwy. Powstały niepowtarzalne, wyjątkowe bombki, które wszyscy mogli zabrać do domu. Taka bombka przystroi domowe drzewko choinkowe. I każdy będzie mógł je podziwiać, bo własnoręcznie wykonana ozdoba ma dla nas największą wartość.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Mogliśmy poznać proces tworzenia bombek, obserwować prace ludzi wytwarzających małe, szklane cudeńka.
Teraz już kupując bombki będziemy patrzyli na nie inaczej. Przypomni nam się ta wyjątkowa wycieczka, spojrzymy na wyjątkowe drzewko i uśmiechniemy się do wyjątkowej ozdoby choinkowej zawieszonej i połyskującej na zielonej, iglastej gałązce.
Opublikowała Anna Janik i Izabela Jagodzińska