Konstytucja 3 Maja
“Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać.
Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.”
Jan Paweł II.
Z kart historii: 229 lat temu Sejm Wielki przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja.
Wiek XVIII – to czas kiedy w Rzeczpospolitej szlacheckiej nastąpił rozkład państwowości – ojczyzna pogrążała się w chaosie wskutek samowoli magnatów i nieudolnych rządów dynastii saskiej. I rozbiór Polski uderzył jak grom, ale też pod wpływem tego ciosu obudziło się sumienie narodowe. Dążenie do reform stawało się coraz silniejsze i ogarniało znaczne kręgi społeczności szlacheckiej. Jednym z reformatorów był ksiądz Hugo Kołłątaj, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacz Komisji Edukacji Narodowej, “Kuźnicy” zwanej “Kołłątajowską” i współtwórca Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja 3 Maja zwana oficjalnie „ustawą rządową” miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa. Gwarantowała przywileje wszystkim stanom, wprowadzała nową formę ustroju państwa. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Znosiła liberum veto i wolną elekcję.
Opublikowała Anna Janik