Międzynarodowy dzień Liczby Pi - 14 marca
Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
Ciekawostki
Pi – zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód.
Jako pierwszy wartość liczby pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o niej znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.
W świecie 60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Haraguchi Akira potrzebował ponad 16 godzin aby wyrecytować ów obszerny ciąg zapamiętanych przez siebie cyfr.
Najlepszą nauką jest zabawa, oto kilka pomysłów dla uczczenia tego dnia
1. Informacje, skąd się wzięła https://pl.khanacademy.org/…/circles-radius-diameter-and-ci…
2. Poszukaj ciekawostek o liczbie Pi.
3. Zobacz i przeczytaj, jaki wiersz napisała polska noblistka Wisława Szymborska o liczbie Pi.
4. Obejrzyj film “Życie Pi” , bo w tytule jest Pi…a może znasz inne tytuły filmów czy książek, które mają ukrytą liczbę Pi.
5. Zobacz film http://files.gwo.pl/pi/
6. Pobierz aplikację Quiver , pokoloruj rysunek i zobacz go w 3D.
Opublikowała Anna Janik