Naczynia, jak z Biskupina
Biskupin to niewielka wieś położona na wschodnim brzegu 117 hektarowego Jeziora Biskupińskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Tam odkryto najstarszą osadę na terenie Polski, która powstała około 740 lat p.n.e.
Pierwotnie osada miała powierzchnię około 2 ha. Szacuje się, że w grodzie mieszkało około 800 – 1000 osób. Ze względów bezpieczeństwa otaczał go wał obronny wykonany z drewna. Jego wysokość wynosiła prawdopodobnie około 6 metrów.
Biskupińska ceramika zajmuje w badaniach archeologicznych szczególne miejsce – stanowi grupę znalezisk, na którą badacze natrafiają najczęściej. Wypalona glina bowiem, w przeciwieństwie do drewna, tkanin czy żelaza, doskonale opiera się działaniu czasu. Jej rozkład jest bardzo powolny, dzięki czemu może przetrwać w ziemi w stosunkowo dobrym stanie nawet tysiące lat. Jest jednak krucha. Ale wiele ciekawych eksponatów można zobaczyć w Muzeum w Biskupinie.
Klasa 2b wraz z wychowawcą Panią Anną Grzesiak przeprowadzili wnikliwe badania dotyczące naczyń wykorzystywanych w tamtej epoce. Nauczyciel opowiadał uczniom o życiu ludzi w grodzie biskupńskim. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali barwnych opowieści nauczyciela oraz obejrzeli film edukacyjny o Biskupinie. Natchnieni pomysłami wykonali bardzo ciekawe naczynia zachowując kształty z dawnej epoki. Wykonane naczynia udekorowali, pamiętając jednak o zachowaniu klimatów tamtych czasów. Była to bardzo ciekawa lekcja historii. Przez chwilę wszyscy poczuli się garncarzami biskupińskimi:)
Opublikowała Anna Janik