Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia cała społeczność Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Łodzi uczestniczyła w uroczystej akademii zorganizowanej w piątek 08 listopada 2019 roku.
W tym dniu każdy z nas pamiętał o galowym stroju i biało – czerwonym kotylionie symbolizującym nasze barwy narodowe. O godzinie 11.11 w sali gimnastycznej wszyscy zaśpiewaliśmy hymn Polski. Wśród nas byli najmłodsi – przedszkolaki z wychowawcami oraz nasza szkolna społeczność wraz z nauczycielami. Przyjmując postawę baczność, czuliśmy podniosłość tej chwili, a echo niosło nasz śpiew wysoko i daleko ponad mury szkolne.
W szkole odbyły się dwie akademie w auli szkoły. Pierwsza przygotowana przez 3a i 3c wraz z wychowawcami dla klas młodszych I-III. Druga dla klas starszych IV-VIII, którą przygotowały klasy 5b i 5d pod kierunkiem nauczycieli – wychowawców.
Ciekawe inscenizacje dopełnione przepięknymi pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez szkolną grupę wokalną, zachwyciła wszystkich zgromadzonych i przybliżyła klimat oraz realia tamtych czasów. W auli szkolnej rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko..”, „Szara piechota”, "O mój rozmarynie", "Pierwsza Brygada", czy „Przybyli ułani pod okienko”.
Na uwagę zasługuje przepięknie zatańczony polski taniec "Krakowiak" oraz nostalgiczny taniec z szarfami biało - czerwonymi. Wzbudził on zachwyt wszystkich oglądających. Zwłaszcza, że prezentowali go trzecioklasiści. Starsi koledzy przypomnieli ważne wydarzenia tego okresu oraz przybliżyli nam postać Józefa Piłsudskiego - Wodza Narodu Polskiego. Przygotowana prezentacja multimedialna wprowadziła nas w odpowiedni nastrój, a dekoracja sceny w barwach biało- czerwonych z wizerunkiem orła białego w koronie wskazywała na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków.
Śpiewajmy te pieśni i przekazujmy je następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.
Godny strój, przypięcie kotylionu, wysłuchanie przygotowanych inscenizacji z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu.
Opracowała Anna Janik