Ostatki w naszej szkole

Ostatki to po prostu ostatnie dni karnawału. Mają swoją wielowiekową tradycję, która do dzisiaj się zachowała. Zgodnie z tradycją, ostatki zaczynają się w tłusty czwartek i trwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Czas przebieranie  w tym roku przypada we wtorek 25 lutego 2020 r.

A dawnej w Polsce w Ostatki od XVII wieku na magnackich dworach organizowano wystawne bale, na które zapraszano wielu gości. Zabawy kończyły się równo we wtorek o północy.

Szczególnie bogate zwyczaje ostatkowe były zakorzenione na wsi. Tam w kończących karnawał dniach we wsiach można było spotkać maszkary zapustne. Uczestnicy tej zabawy przebierali się i odwiedzali wszystkie gospodarstwa, w których przedstawiali krótkie scenki licząc na drobne datki od gospodarzy. Przemierzając wioski, przebierańcy bardzo hałasowali, licząc na to, że swoim zachowaniem pobudzą przyrodę do życia.Bo wiosna tuż, tuż.

A  w naszej szkole Ostatki zorganizował Samorząd  klas VII –VIII wraz z opiekunem Panią Anną Nogacką. Uczniowie  klas mieli za zadanie przejść metamorfozę i w tym dniu zmienić całkowicie swój szkolny wizerunek. Chętnych do zmian nie brakowało. Po szkolnych korytarzach przechadzali się nasi przebierańcy. Aż trudno było rozpoznać wśród nich kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. W auli szkoły odbył się konkurs na najciekawszy strój. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Brała pod uwagę sposób prezentacji stroju, kreatywność, pomysł, rekwizyty. Jury przyznało 1, 2, 3 miejsca i 2 wyróżnienia. Ale wszyscy przebrani uczniowie mogli zaprezentować swój nowy wizerunek na scenie.

Po konkursie inni mogli podziwiać niesamowite przebrania kolegów i koleżanek, bo po szkolnych korytarzach przechadzali się uczniowie w bardzo wyszukanych strojach.

Dzieci i młodzież kultywują zwyczaje i  tradycje, chociaż teraz wyglądają one już zupełnie inaczej. Ale warto sięgnąć do historii i dowiedzieć się, jak to dawniej bywało.

A kiedy następne Ostatki?

•  2021 – 16 lutego
  • 2022 – 1 marca
  • 2023 – 21 lutego

Warto wiedzieć i już myśleć nad swoim ostatkowym strojem:) Może to Ty w następnym roku znajdziesz się na scenie podziwianym przez innych.