Światowy dzień wody - 22 marca
Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone corocznie 22 marca. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii.
Woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być dostępna w zadawalającej ilości dla wszystkich ludzi. To okazja nie tylko do świętowania ale i do zastanowienia się nad tym ile i do czego zużywamy wodę? Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ma ona znaczenie dla nas, roślin, zwierząt i całego ekosystemu. Warto abyśmy wszyscy docenili jej wartość i rolę w naszym życiu. Każdy z nas bez względu na dzień może rozpocząć działania zmierzające do jej oszczędzania i zachęcić do tego innych.
Pogorszenie jakości wody pitnej może nastąpić w skutek zanieczyszczenia mikrobiologicznego lub może być spowodowane toksycznymi związkami chemicznymi.
ZRÓB TO SAM
Centrum Nauki Kopernik przypomina jak samodzielnie zrobić filtr węglowy. - https://fb.watch/4oyUNQ9gBI/
ILE JEST SŁODKIEJ WODY NA ZIEMI?
Jeśli chcesz wiedzieć, ile jest słodkiej wody na ziemi to obejrzyj filmik https://www.youtube.com/watch?v=0rVHgxq3a_0
JAKĄ ROLĘ MA WODA W ORGANIŹMIE CZŁOWIEKA?
Woda to substancja, z której w 70-75 proc. składa się organizm człowieka. Dla przykładu: osocze krwi składa się z wody w 90 proc., mózg – 80 proc., a mięśnie – w 75 proc.
Woda pełni w naszym organizmie funkcję transportera dla substancji odżywczych, enzymów i hormonów, reguluje temperaturę ciała, zapewnia prawidłowe działanie gospodarki elektrolitowej, a co najważniejsze: umożliwia metabolizm, czyli realizację wszystkich reakcji, które prowadzą do wykorzystania energii i składników odżywczych z pożywienia i do podtrzymania procesów życiowych.
Woda to skarb! Woda to życie! Szanujmy ją należycie!