Wycieczka Kazimierz Dolny - Sandomierz klas 4a, 4b, 6a
Początek października to ciepła, pogodna jesień. Idealna na wycieczkę szkolną. I taka właśnie dwudniowa wycieczka odbyła się do pięknych, pełnych historycznych miejsc Kazimierza Dolnego i Sandomierza.
W pierwszym dniu uczniowie klas 4a, 4b i 6a zwiedzali Kazimierz Dolny. Wśród wielu atrakcji były: wąwóz Korzeniowy Dół. Wspomniany wąwóz Korzeniowy Dół jest najczęściej odwiedzanym przez turystów. Przebiega nim ścieżka dydaktyczna. Dno wąwozu – mimo dużego spadku – prawie nie jest rozcinane, gdyż na początku XXI wieku zabezpieczono je przed erozją preparatem epoksydowym. Jedno z najbardziej znanych miejsc w Kazimierzu to bez wątpienia Góra Trzech Krzyży – nasz kolejny punkt wycieczki. Nagrodą za wspinaczkę były piękne widoki. Następnie zwiedzaliśmy renesansowy rynek i podziwialiśmy urokliwe kamieniczki. Tu mieliśmy czas na zakup kazimierskich kogutów i pamiątek. A na wzgórzu zamkowym zwiedzaliśmy baszty i ruiny zamku.
Dużą atrakcją był przejazd samochodem terenowym po wąwozach kazimierskich.
W drugim dniu wycieczki byliśmy w Sandomierzu. To tutaj król Kazimierz Wielki był aż 18 razy. Łącznie spędził w tym mieście 25 miesięcy i zostawił tu swoją koronę hełmową z zawiasami – dziś bardzo oryginalny zabytek. Wycieczka szkolna w okolice Sandomierza to wyprawa pełna dawnych opowieści. to piękne miasto, położone jest podobnie jak stolica Italii na 7 wzgórzach, dlatego zwane jest "małym Rzymem". Poznaliśmy jego historie i zobaczyliśmy m.in. Ratusz, Kamienice mieszczańskie, Furtę Dominikańską. A wąwóz św. Jadwigi jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji krajobrazowo-przyrodniczych Sandomierza i jednocześnie najbardziej popularną trasą spacerową w mieście. Podziemna Trasa Turystyczna to dawne średniowieczne magazyny kupieckie. Przez wieki wykorzystywane przez sandomierskich handlarzy przetrwały do naszych czasów. Zwiedziliśmy trasę z przewodnikiem oraz w podziemnym kinie obejrzymy krótki film dotyczący historii miasta. Zbrojownia rycerska to miejsce w którym można było obejrzeć zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki z przeciwnikiem. Najfajniejszym jednak w zbrojowni jest rycerz Łukasz.
Ekspozycja została umieszczona w 6 pomieszczeniach. Oprócz podziwiania eksponatów odwiedzający mieli możliwość wzięcia do ręki kuszy, miecza czy halabardy, a także przywdziania zbroi rycerskiej czy sukni ówczesnych dam.
Celem wycieczki było poznanie dorobku historyczno-kulturowego Kazimierza Dolnego, integracja uczestników wycieczki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Cele zostały osiągnięte i z nutką nostalgii wracaliśmy do Łodzi. Ale na pewno wrócimy tam jeszcze:)
Zdjęcia p. Paweł Sofiński i p. Urszula Chądzyńska