Wycieczka klasy 3b do Nieborowa
Nieborów to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim.Uczniowie klasy III b wraz z opiekunami p. Izabelą Jagodzińską i p. Aleksandra Wirą wybrali się 6 października do tej urokliwej miejscowości. Wsród wielu atrakcji zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów wraz z ogrodem to wyjatkowe przeżycie dla każdego miłośnika zabytków i przyrody. Obecnie jest to Muzeum w skład którego wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Zwiedzający uczestniczyli w lekcji muzealnej "Zabytki -zbytki".
Podczas zajęć „Zabytki zbytki” dzieci zwiedziły pałac książąt Radziwiłłów, dowiedziały się kim byli właściciele dóbr nieborowskich, jakie funkcje pełniły poszczególne pomieszczenia w pałacu. Uczestnicy poznali poszczególne zabytki: - reflektor lustrzany z XVIII w, - głowa Niobe z II w. n.e. (z kolekcji Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej), portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, harmonijka szklana , portret kardynała Michała Stefana Radziejowskiego, chłodziarka do wina z XVIII w., portret Anny Orzelskiej nieślubnej córki króla Augusta II Mocnego, piec kaflowy z majoliki nieborowskiej z końca XIX w. Lekcja muzealna zakończyła się grą w kalambury, która pozwoliła na utrwalenie najistotniejszych wiadomości o nieborowskich zabytkach.
Również posiłek w dworku "Biała dama" był nie lada atrakcją dla uczestników tej wycieczki.
Ale to nie koniec atrakcji w Nieborowie. Nasi podopieczni brali udział w warsztatach Akademii Rękodzieła Ludowego w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie uczestniczyli w warsztatach pieczenia chleba. Dzieci samodzielnie przygotowały ciasto, wypiekały podpłomyki i wyrabiały masło. Poznały tradycyjny sposób uprawy zbóż w dawnych czasach. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem młócili zboże za pomocą cepa, wybijali monety. Dużą atrakcją było również karmienie zwierząt oraz relaks i wspólne zabawy w „Leśnej Krainie”. Na zakończenie gospodyni przygotowała dla uczestników warsztatów poczęstunek, który składał się z chleba, przygotowanego przez uczniów masła, smalcu domowej roboty, ogórków kiszonych oraz domowych konfitur.
Do domu każdy uczestnik zabrał własnoręczny wypiek - bułeczkę ze zbórz z nieborowskich pól.
Była to nie tylko wyprawa krajoznawcza, ale też piękna lekcja historii Polski, która pozwoliła nam poczuć się tak, jak byśmy żyli w tych dawnych, pięknych czasach.