230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W latach poprzednich, w dniach poprzedzających 3 maja w naszej szkole odbywała się uroczysta akademia
z okazji Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z panującą sytuacją - epidemią koronawirusa, w tym roku uroczystość taka nie mogła się odbyć. Mimo to chcemy wspomnieć ten ważny dla wszystkich Polaków czas.
Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym
z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.
3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska
w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.
Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Obejrzyjcie również krótki film https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs
Jan Matejko - Uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Kopia Konstytucji 3 maja eksponowana w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie
Rękopis konstytucji 3 Maja
Opublikowała Anna Janik