BohaterON – włącz historię!
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
W październiku w klasie 6c odbyły się cztery lekcje dotyczące Powstania Warszawskiego, natomiast w klasie 2b jedna. Zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy uczniów na temat powstania oraz wyczulenie uczniów na takie wartości jak pokój, honor, wolność.
W klasie drugiej zajęcia polegały na omówieniu przez nauczyciela czym było powstanie, kiedy się odbyło i kto brał w nim udział. Pogadanka na temat kim jest bohater. Jakie ma cechy. Kim dla nas jest bohater. Dodatkowo korzystaliśmy z pomocy dydaktycznych przegotowanych na rzecz kampanii BohaterON. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć bajkę – przestawienie teatralne NIEBAJKA O POWSTANIU WARSZAWSKIM, przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśni dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokaże, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Na zakończenie lekcji uczniowie mogli pokolorować specjalnie przygotowaną kolorowankę związaną z tematem.
W klasie szóstej dwie lekcje to omówienie tematu Powstania Warszawskiego oraz wysłuchanie słuchowiska „MAŁY” ROZNOSICIEL NADZIEI - Poznajcie historię Pana Stanisława. Przenieście się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i bądźcie świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Posłuchajcie o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonajcie się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń. Słuchowisko wprowadzi uczniów w powstańczy klimat, odpowie na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”; pomoże uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokaże relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski. Wspólnie z całą klasą zastanowiliśmy się jakie emocje i uczucia, towarzyszyły głównemu bohaterowi w każdym z wydarzeń.
Trzecia lekcja to wykonanie przez uczniów kolorowanki dotyczącej akcji BohaterON.
Czwarta lekcja polegała na tym, iż uczniowie dokonali wpisów na stronie internetowej dla upamiętnienia bohaterów z Powstania Warszawskiego. Młodzież miała możliwość podziękowania i wyrażenia swoich emocji dotyczących osób, które brały udział w powstaniu.
Angelina Klimkiewicz-Jajszczyk